Exkurze

Dne 22. března proběhla exkurze čtvrtého ročníku na 28. mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení Amper Brno.

Na největší a nejprestižnější události v oborech elektro, IT, řízení a automatizace v ČR se studenti dověděli o nové generaci řídicího systému Foxtrot, volně programovatelném systému, který si už ve své předchozí verzi získal značnou popularitu. V hale V se seznámili s měřicí a zkušební technikou, pohony, výkonovou elektronikou, napájecími soustavami, s průřezem průmyslových robotických aplikací, ukázkou chapadel, produkty mechatroniky a také ukázkou kolaborativního robota. V hale F studenti zhlédli elektronické součástky a moduly, výrobní zařízení a komponenty pro elektroprůmysl, lasery, pokročilá řešení pro elektromobilitu i nejnovější nabíjecí stanici české společnosti z Vysočiny. V sousedním pavilonu P si studenti prohlíželi vodiče a kabely, systémy řízení zabezpečení budov, osvětlovací techniku, kompaktní robotické rameno s integrovaným ovládáním, které se pohybuje přes čtyři nebo pět robotických kloubů.

A takhle hodnotí exkurzi někteří z našich čtvťáků:

„Brno je město plné studijní atmosféry. Při návštěvě Amper Brno mě nejvíce zaujal pokrok u elektroakumulátorů v elektromobilech, motocyklech, ale také v kombinaci s celoodpruženými horskými koly. U elektrokol je problém velká váha baterie a u horských kol by váha baterie hodně ztěžovala jízdu. Ale baterie, jež jsme mohli vidět na výstavě Amper, mi ukázaly, že je možné vyrobit celkem lehkou baterii s velkou kapacitou a s velkou životností. Na výletu jsme se toho mohli dozvědět mnoho a díky množství hal a stánků jsme nestihli se podívat na každou věc.“ R.K.

„Nejvíce mě zaujaly nové modely elektro automobilu Tesla. Poněkud zvláštně na mě zapůsobilo řešení, kde se místo zpětného zrcátka použila kamera s displejem uvnitř.“ F.K.

„Nejvíce mě zaujalo křídlo automatizace v hale V. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých informací ohledně mého oboru. Lidé byli velice příjemní a zodpověděli všechny dotazy. Celkově se mi tento výlet líbil a jsem rád, že jsem se zúčastnil.“ J.M.

„Na výstavě jsem měl tu čest si vyzkoušet simulátor formulí, velice výkonný mikroskop a silné zdroje světla. Také mě zaujaly vláčky řízené programem, robot, hrající kostky, a velice drahá, ale zato vysoce kvalitní 3D tiskárna.“ F.B.

Zpracoval Ing. Miroslav Korta