Exkurze

Ve čtvrtek 6. října jsem vyrazila na seminář do Osvětimi. Akci pořádá Památník Terezín a cílem série těchto seminářů je umožnit učitelům získat osobní zkušenost v místech tragické historie lidstva a přinést nové aspekty výuky o holocaustu.

Akce organizovaná ve spojení s Památníkem Auschwitz neměla chybu. Místy této hrůzné historie nás provázelo teplé podzimní slunce, skvělí lektoři nás zaujali svým výkladem a na hrůzné události jsme mohli zapomenout u dobrého jídla a v pohodlí hotelu.

Z odborných přednášek zaujaly přednášky o oddílech SS v KL Auschhwitz, o vězeňských orchestrech a jejich cílech, ve workshopech jsme studovali táborové dokumenty a učili jsme se číst historii z autentických nálezů. Podstatnou částí semináře byla také návštěva obou táborů. Vzhledem k tomu, že jsme absolvovali tzv. velký okruh, dostali jsme se i do míst, která se studenty běžně nenavštěvujeme. Přímo hrůzně na nás působil zejména máchovský kontrast krásy podzimních březových hájů a autentických fotografií hrůz v nich páchaných. Skvělý průvodce Kryštof (pochází přímo z města Osvětimi, což je mimochodem krásné město) nás zahrnul množstvím faktů, ale také vzpomínek přeživších, se kterými se osobně setkal. Celou akci jsme zakončili individuální prohlídkou pavilonů jednotlivých národů, z nichž mě nejvíc oslovil pavilon maďarský a jidiš. Oba jsou ukázkou, jak by mělo moderní muzejnictví vypadat.

Celý seminář hodnotím velmi pozitivně, vracím se plná dojmů a inspirace, a všichni, nejen já, děkujeme Památníku Terezín, že takovéto semináře organizuje.

Mgr. Lada Vojtková