Výlety

Ke konci ledna a na začátku února se třetí ročníky vydaly na tradiční literárně historickou exkurzi do nedaleké Opavy. Exkurze probíhala pod hlavičkou kabinetu češtinářek a studenti měli naplánováno hned několik zajímavých vzdělávacích zastávek, které jim měly přiblížit nejen kulturní aspekty našeho krásného Slezska.

V Památníku Petra Bezruče si třeťáci zopakovali znalosti o významném regionálním autorovi Petru Bezručovi a dozvěděli se i spoustu nových a zajímavých informací jak o jeho životě, tak díle. Ty určitě zúročí u maturitní zkoušky. Návštěva památníku, jenž stojí v místech rodného domu tohoto autora, byla velmi pestrá. Příjemná paní průvodkyně studenty zapojila do nejrůznějších interaktivních aktivit. Odpovídali na otázky, četli a rozebírali ukázky z Bezručovy tvorby, nebyla samozřejmě opomenuta jeho sbírka Slezské písně. Dokonce měli možnost prohlédnout si fotografie z jeho osobního života a uslyšet Bezručův hlas, což jako mávnutím kouzelného proutku vyčarovalo atmosféru osobního setkání s tímto autorem.

Další zastávkou bylo Slezské zemské muzeum, kde si studenti v Historické výstavní budově doslova listovali „živou“ encyklopedií. Jedna z hlavních expozic je pojmenovaná Encyklopedie Slezska, studenti tak v rámci abecedně seřazených hesel zhlédli předměty týkající se slezského regionu. Druhá hlavní expozice je zaměřena na přírodu a nese název Příroda Slezska. Zde na studenty čekaly rozmanité druhy vycpaných zvířat, mohli si poslechnout zvuky přírody a těšit se na příchod brzo očekávaného jara či se podívat, jak to vypadá v jeskyni s krápníky.

Exkurze byla zakončena rozchodem, kdy si studenti sami prošli zákoutí centra Opavy.