Výlety

V týdnu od 16. do 20. ledna proběhl tradiční lyžařský výcvik, avšak netradičním způsobem. Už během cesty autobusem zelenou krajinou jsme tušili, že s kvalitním lyžováním počítat nemůžeme. Po příjezdu na chatu nás však okolní prostředí vyvedlo z omylu. Na sjezdovce sníh, teploty kolem 0, namrzlé parkoviště. Že by nám to nakonec vyšlo? S touto otázkou jsme se každé ráno probouzeli, nedočkavě vyhlíželi z okna, ale otevření vleku a upravené sjezdovky jsme se bohužel až do konce kurzu nedočkali. To bychom však nebyli my, abychom smutně seděli za okny a bědovali, jak je k nám počasí kruté a nespravedlivé.

Už v pondělí jsme nasadili lyžáky, vyšlapali kopec, využili zbytky sněhu a rozdělili se do skupin, abychom neztratili čas, kdyby přes noc náhodou „syplo“. A „nesyplo“, spíš pršelo a kvalita sněhu v úterý nás donutila k alternativnímu programu. V dopolední fázi jsme hráli hru „Zvířetník profesora Péráka“, kdy studenti ve skupinách objevovali nové živočišné druhy, a odpoledne se snowboarďáci a začátečníci učili na svahu. Zbytek se vydal na túru na Švarnou Hanku. Večerní program zahrnoval Kahoot kvíz na téma Zajímavosti ze světa lyžování.

Středeční den jsme začali opět nadějným pohledem z okna, kdy okolí zakrývala nová pokrývka sněhu. Nebyla sice dostatečná pro spuštění vleku, ale my jsme si ji přesto chtěli užít. Výběh do sjezdovky, rozcvička, válení sudů, stavba sněhuláků a na konec velká koulovačka, to vše nás bavilo až do oběda. Odpoledne se dobrovolně lyžovalo, teda spíše šlapalo do kopce, a hrála se hra „Osmitisícovky“, kterou by nikdo nehrál, kdyby dopředu věděl, jaká to je dřina. Ale ve finále si ji studenti velmi užili a udělali něco pro sebe. V průběhu celého dne navíc byli studenti rozděleni do skupin a na večer připravovali velice oblíbenou aktivitu promítání videoklipů, které museli natočit na předem vylosovanou písničku. A byla to opravdu velká legrace.

Čtvrtek se i přes velké ochlazení a sněžení nesl v podobném duchu. Na rolbu to nevypadá, vlek nepojede, a proto jsme si položili otázku, jaký charakter hry jsme ještě neměli. „Bojovku!“ ozval se zpoza stolu jeden z instruktorů. No jistě, běhavá strategická bojovka v lese je přesně to, co potřebujeme. Hra „Tanky“ probíhala skoro 2 hodiny na přilehlých loukách a v lesích. Nasazení hráčů a jejich sportovní i strategické pojetí bylo opravdu obdivuhodné. Odpolední výšlap na Těšíňočku (nejvyšší vrchol v okolí) kombinovaný s dobrovolným lyžováním pak završil oficiální program kurzu.

Přes noc na pátek sice začalo dostatečně mrznout pro zahájení umělého zasněžování, ale kvalitní lyžovačku jsme bohužel nestihli. I přesto se studenti ze třetí skupiny (začátečníci) s naší skvělou instruktorkou Hankou naučili ovládat lyže a sjedou bez problému kopec. Snowboarďáci také udělali obrovský pokrok, protože instruktor Levi je nakazil svým zápalem. Využili každou volnou vteřinu na svahu. Zbytek účastníků si užil pobyt na čerstvém vzduchu, spoustu zábavy při hrách a na hotelu a samozřejmě nesmíme opomenout kvalitní trénink na nohy.

Děkujeme rodičům za podporu svých ratolestí se účastnit kurzu, celému týmu za precizní přípravu a realizaci a hlavně studentům za jejich přístup během všech aktivit, kterých se účastnili.

Mgr. Tomáš Kovalčík