Exkurze

Je 7. prosince 2022 a já s mou třídou 4.E vyrážíme na zimní výlet do Prahy. Během tří dnů poznávám historické centrum Prahy, muzea, a dokonce i divadla.

Hned po příjezdu si jdeme společně odložit batohy do hotelu a náš výlet začíná. Paní profesorka nás vede po Žižkově do kopce. Po chvíli, když vidím betonový plac se sochou, mi dochází, že jsme na Vítkově. Hledí na mě největší jezdecká socha v Evropě, socha Jana Žižky na koni. Pod Vítkovem leží vojenské muzeum, kam se poté vydáváme.                                                    

Ve vojenském muzeu si prohlížím zbraně a uniformy od středověku skoro až po dobu moderní. Jelikož se zajímám o války, poznat modely tanků pro mě nebyl problém. Indické a osmanské meče z 18. století, model tanku Mark IV z 1. světové války, ale i československý transportér OT-64 SKOT, to vše si prohlížím na vlastní oči.

Další radostí pro mě je návštěva Technického muzea. Zde se setkávám například s důlním kombajnem MB 280E nebo prvními auty značky Jawa. Nechybí zde ale ani motorky, pro mě jedna z nejhezčích ČZ 125 T. K vidění je zde tolik věcí, že celý den by na to nestačil. A tak s posledním pohledem na obří lokomotivu a letadlo darované pro československé legie královským letectvem odcházím.

Téhož dne ještě navštěvujeme Pražský hrad a večerní divadlo Palace. „Be my baby, to jsem zvědav, co to bude,“ slyším kousek za sebou, a tak v nejistotě vstupuji dovnitř. Dittrichová, David Novotný, nebo Jiří Vojta. Tyto známé tváře českého herectví během představení poznávám. „Bylo to fajn, ale že bych každý týden chodil do divadla, to ne,“ tak komentuji po dlouhém aplausu.

Národní muzeum, to je rovněž něco pro mě. Nejvíce ze všeho mě zajímají minerály, kde trávím většinu času. Hemimorfit mě naprosto uchvacuje svou něžnou modrou barvou, asi jako svítící moře Malediv. Azurity, také jedny z nejhezčích, ty bych nejraději sbalil do batohu a běžel.

Není to zdaleka vše. Během tří dnů jsme ještě navštívili Židovské muzeum, Letenské sady, Národní divadlo, hřbitov Vyšehrad nebo Klementinum, kde mě fascinuje především výhled na Prahu. Jsem nadšen, že tyto 3 dny jsem nestrávil jen v hotelu, ale poznal zase kousek světa navíc.