ErasmusProjekty

On Sunday 19th February, five pupils and four teachers from our schools went to Poland for the Erasmus+ mobility. The program of the first meeting in the Polish technical school in Wodzisław Śląski is very interesting.

On Monday pupils learned how to model parts in SolidEdge CAD program. Everybody modelled a plate with his/her name and printed it on the 3D printer. On Tuesday pupils started building a 3D printer. Some parts of the printer are bought and some printed on the other 3D printer. In the pictures, you can see how fascinating the work is.

The collaboration is very important for the final result and differences in languages cause no problem. After a few days spent together, students feel confident and happy.

V neděli 19. února 2017 odjelo 5 studentů a 4 učitelé dvou karvinských škol do sousedního Polska na první Erasmus+ setkání. Mobilita se koná ve městě Wodzisław Śląski, v odborné technické škole a a program je opravdu zajímavý.

V pondělí se studenti učili modelovat v CAD programu SolidEdge. Každý si vymodeloval talířek se svým jménem a poté jej vytiskl na 3D tiskárně. V úterý studenti začali 3D tiskárnu sami konstruovat. Některé části jsou zakoupeny a některé vytištěné na jiné 3D tiskárně. Na fotkách uvidíte, jak úžasná je taková práce.

Pro konečný výsledek je spolupráce klíčová, a přestože komunikace probíhá v polském i anglickém jazyce, nečiní studentům žádné potíže. Sebevědomí a spokojenost účastníků narůstá každým společně stráveným dnem.