ExkurzeProjekty

V týdnu od 12. do 17. října se 10 studentů naší třídy 4. F zúčastnilo vzdělávacího zájezdu do Berlína s výukou německého jazyka. Vyjížděli jsme v 7 hodin ráno od školy. Cestovali jsme společně s Obchodní akademií z Českého Těšína a se základní školou z Hranic na Moravě. Po dlouhé cestě jsme v odpoledních hodinách dorazili do Postupimi, kde následovala prohlídka zámku Sanssouci a chvíle volna. Po této přestávce jsme putovali do naší cílové stanice – Berlína. Konkrétně do našich rodin, u kterých jsme byli ubytováni po celý pobyt.

Další den ráno na nás všechny čekal zajímavý úkol. Dopravit se berlínskou městskou dopravou do samotného centra. Tento úkol jsme všichni úspěšně zvládli a mohli jsme začít s dopolední výukou ve vzdělávacím centru Carl Duisberg. V této škole jsme strávili celkem 12 hodin během tří dnů s rodilou mluvčí Ute, kterou jsme mimo jiné naučili i nějaká česká slova. Odpoledne jsme se vydali na pěší prohlídku Berlína, která začala u památníků Židům. Pokračovali jsme kolem Braniborské brány přes Tiergarten, což je největší park v Berlíně, až k vítěznému sloupu Siegessäule, kde jsme vyšplhali až na vrchol s báječným výhledem na celý Berlín. Naše prohlídka dále pokračovala kolem stanice Zoologischer Garten až k samotnému Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, tedy ke kostelu, který byl během války poničen a znovu již neopraven. Naše poslední zastávka byla Charlottenburg, odkud nás autobus zavezl zpět ke škole, kde jsme již měli rozchod.

Jelikož jsme celý týden jezdili berlínskou MHD na vlastní pěst, nedělalo nám problém jet se kamkoliv podívat. A taky jsme tu šanci využili a jezdili, jak nejvíce to šlo. Nejčastěji na Alexanderplatz, kde se nachází Fernseheturm a světové hodiny. Mimo jiné jde o obrovské náměstí s mnoha „Einkaufsmöglichkeiten“ – tedy možnostmi k nakupování.

Všichni zúčastnění studenti 4. F bychom chtěli moc poděkovat paní Klotkové, která nám dala možnost navštívit Berlín a účastnila se zájezdu s námi. Celý týden jsme si všichni užili a za to patří paní Klotkové velké díky!

Michal Kružík, 4.F