SoutěžeÚspěchy

Ve středu 7. 6. 2023 se v Praze konala dívčí inovativní soutěž se zaměřením na finanční technologie. I přesto, že podrobnější informace jsme neměli, protože přesné zadání a průběh soutěže jsme neznali, rozhodla se čtveřice našich děvčat cestu do neznáma absolvovat.

Ráno po krátké prezenci a úvodním představení poroty bylo soutěžícím zadáno téma „Udržitelné nakupování pro naši budoucnost“, respektive jakékoliv fintech řešení, které díky inovativním technologiím pomůže uskutečňovat nákupy a současně zlepší potravinovou bezpečnost.

Během následujících 3 hodin měly účastnice zpracovat konkrétní projekt a v odpolední části ho pak odprezentovat porotě.

Po krátkém brainstormingu a skvělé týmové práci se naše děvčata začala věnovat problematice potravin po expiraci v domácích ledničkách. Z této debaty vyplynul nápad vytvořit mobilní aplikaci propojenou s elektronickými účtenkami velkých obchodních řetězců, která by po spolupráci s výrobci uchovávala data expirací surovin a předem upozorňovala uživatele, že mají v ledničce potravinu, kterou by bylo třeba zpracovat. Běžná praxe ukazuje, že expiraci surovin si uvědomujeme až v okamžiku, kdy ji vytáhneme z lednice, což už většinou bývá pozdě. Toto preventivní řešení by mělo v teoretické rovině velký globální impakt na úsporu peněz, potravin i zdrojů potřebných k jejich výrobě. Řešením by dle děvčat mohla být chytrá lednice napojená na tutéž aplikaci, která by chipy v etiketách snímala při odebrání z lednice. Tím by se zajistilo, že vám aplikace neodešle notifikaci na surovinu, kterou už jste dávno snědli.

Tento velice konkrétní inovativní nápad a jeho skvělá prezentace zajistila týmu naší školy ve složení Laura Mokrošová, Alex Štěbrová, Karolína Mičolková (všechny z 1.D) a Tereza Michnová (2.D) absolutní prvenství mezi českými týmy. A opět se potvrdilo, že dívky a jejich nápady není radno podceňovat.

Jsme rádi za skvělou reprezentaci a holkám moc gratulujeme k zaslouženému úspěchu na celorepublikové soutěži.