SoutěžeSportÚspěchy

Ve dnech 15. a 16. dubna se konalo Republikové finále ve florbalu chlapců i dívek v Jindřichově Hradci. V chlapecké kategorii se účastnilo i naše družstvo a završilo tak velice povedenou florbalovou sezónu. Jak bylo zmíněno v předchozích článcích, na tuto akci poustoupilo přes obrovské síto turnajů pouze 6 družstev z celé ČR, takže už samotná účast pro nás byla vítězstvím, avšak chuť dosáhnout co nejvýše nás neopustila. Ve všech družstvech se nacházeli velice dobří hráči, často reprezentanti nebo hráči extraligových mužských celků. Nikoho takového náš tým na své straně neměl, ale oproti ostatním soupeřům vyčníval svým zápalem, bojovností a chtíčem dokázat něco velkého. Zejména týmový duch a vyrovnanost jednotlivých hráčů vedla k tomu, že všechny zápasy byly velice vyrovnané a pokud přišla prohra, rozhodovalo pouze štěstí nebo jedna malá chyba.

Největším nedostatkem naší hry byl vlažný vstup do zápasu, především v obraně. Špatná komunikace, nedostatečné přistupování k soupeřům ve střeleckých pozicích, malý důraz před bránou i chyba v rozehrávce v každém zápase vedli k inkasování prvního nebo dvou gólů. Jakmile tento náš „rituál“ skončil a začali jsme ke všem prvkům hry přistupovat zodpovědně, vše vypadalo jinak. Z dobré obrany jsme se dostávali do rychlých protiútoků, v postupné hře jsme si vytvářeli dobré střelecké pozice a proměňovali je. Častokrát jsme na hřišti byli velice dominantní a nenechali jsme soupeře vůbec hrát, jenže florbal se hraje na góly, a pokud prohráváte ze startu pokaždé 2:0 je obtížné tyto zkrácené zápasy vyhrávat.

Ačkoliv předchozí odstavec může vyznít negativně, nebylo tomu tak. Kluci předváděli fantastický florbal s velice pohlednými kombinacemi a výborně zvládali psychicky náročné části zápasů, jako jsou oslabení nebo napínavé koncovky.

Tato schopnost se nejvíce projevila v nejdůležitějším utkání turnaje, kdy jsme bojovali s Brněnským gymnáziem o bronzové medaile. Po tradičně slabším startu jsme prohrávali rychle 0:2, navíc jsme obdrželi 2 tyčky a zdálo se, že brněnskému tlaku neodoláme. Těsně před koncem 1. třetiny jsme však snížili a dostali se i herně zpět do zápasu. Po přestávkové poradě a hecování jsme vstoupili do 2 třetiny velice aktivně, ale soupeř po chybě v rozehrávce znovu skóroval. Poté se hra úplně otočila, teklo nám do bot a to jsme potřebovali. Každý hráč, který přišel na hřiště, bojoval jako lev, soupeřům jsme nenechali jeden jediný míček zadarmo a postupně jsme začali přebírat otěže nad zápasem. Avšak štěstí nebylo na naší straně a z velkého množství střeleckých šancí jsme si za 2 třetinu bohužel nepřipsali ani jeden gól. Do poslední desetiminutovky jsme tedy šli s dvougólovým mankem. V aktivní hře jsme však nepolevili a dále se snažili o kontaktní gól. Tomu však Brno svou dobrou obranou odolávalo a najednou byla půlka hracího období pryč. Jenže naše velice rychlá, agresivní hra a rychlá rotace hráčů začala sklízet ovoce. Brněnští začali být vyčerpaní, v užší sestavě toho už měli dost a to vedlo k pohádkové tříminutovce, ve které jsme nasázeli 5 gólů a definitivně svého soupeře pokořili. Vítězstvím 6:3 a především obrovskou bojovností jsme si získali obrovský potlesk publika, respekt soupeřů a zasloužené bronzové medaile.

Na konec bych chtěl vyzdvihnout výkony několika hráčů, kteří byli základními pilíři naši hry. I když je florbal týmová hra tito 4 si zaslouží být jmenováni.

Pavel Kulla – druhý nejlepší brankář turnaje co se týče inkasovaných gólů.
Petr Horák – vynikající výkon v obraně.
Martin Tököly – kapitán, vedení družstva.
Adam Feber – nejlepší střelec turnaje – 8 gólů.

3. místo na MČR SŠ ve florbalu je pro naši školu obrovským úspěchem a celému týmu patří obrovský dík a respekt. Nejen klukům, kteří byli na finálovém turnaji, ale i těm, kteří hráli v předchozích turnajích a nemohli se zúčastnit díky zranění nebo se nevešli do sestavy. Protože i oni byli nedílnou součástí týmu.

Sestava družstva v průběhu celé sezóny:

Rakus, Morcinek, Horák, Tomalík, Juhasz všichni ze 4.B, Tököly, Kenický, Zbořil 4.E, Palowski, Kožušník 3.B, Feber, Stromko, Kulla 2.B, Zielinski 2.E, Pamrok, Kvičala 1.B.