Sport

Práce 158x jinak, aneb příjímací fyzické testy nanečisto pro práci u PČR a meziškolní soutěž

Dne 30. dubna 2024 pořádalo Krajské ředitelství PČR meziškolní soutěž pro střední školy okresu Karviná, na které se soutěžilo v disciplínách, které jsou součástí přijímacího řízení pro uchazeče o práci u PČR.

Naši školu reprezentovali dobrovolníci: Antoním Míra 2.C, Tomáš Godál, Matěj Nerad, Ondřej Pečonka a David Sklarčík z 1.D. Všichni dosahují v tělocviku slušných výsledků a i mimo školu se věnují sportu.

Samotná soutěž probíhala na hřišti u Gymnázia v Karviné a předcházela jí beseda a prezentace s příslušníky PČR a ukázkami jejich techniky i předvedení služebních zákroků. Studenti se seznámili s možnostmi uplatnění u PČR nejen jako řadoví policisté, ale i specialisté v oborech IT a dalších možnostech studia v rámci pracovního poměru u policie. Je to zajímavá alternativa uplatnění i pro studenty naší školy.

Ovšem je nutno splnit podmínky k přijetí a přijímací testy. A jeden z nich je samozřejmě ověření fyzické kondice uchazeče. Test se skládá z člunkového běhu (4x10m), kliků, celomotoristního testu na 2 min (tzv. jacík: stoj-dřep-klik-dřep-stoj-dřep-leh na zádech-dřep stoj) a běhu na 1 km. Samozřejmě tabulky a počet testů prošly vývojem a přizpůsobily se dnešní populaci. Ale i tak je třeba být v dobré kondici pro splnění limitu pro přijetí.

Samozřejmě první místa obsadily školy, které se věnují sportovní přípravě v tomto směru. A tak SŠTaS Karviná sekundovala SOŠ OOM Karviná. Nicméně naši borci podali solidní výkony a dokázali, že i naši studenti jsou schopni s rezervou projít tímto náročným testem. Až na Ondru všichni obdrželi certifikát o splnění fyzických testů pro přijetí do služebního poměru k PČR. Ondra bohužel nedokončil vytrvalostní běh pro zdravotní indispozici. Ono celá akce probíhala několik hodin na slunci a na mnohých se to podepsalo. Ale měl solidní bodový náskok z předchozích disciplín, takže i on by jistě limity splnil.

Zpracoval: J. Szweda