Soutěže

Letos jsme se rozhodli zúčastnit se technické soutěže, na které jsme představili Stirlingův motor. Náš tým tvořili Dominika Wróblová, Adam Trvaj, Štěpán Dostál a Alžběta Matvejová. Dohled a podporu zajišťovali učitelé Dominik Kryska, Adam Tyroň a Oleg Pasz.

 

Jelikož jsme studenti IT, stavba Stirlingova motoru pro nás hned od počátku znamenala obrovskou výzvu. Přeci jen se žáci IT s takovými projekty během studia často nesetkávají. My se ale jen tak něčeho nebáli a celé jsme to brali jako skvělou příležitost jak se seznámit s oborem strojírenství. Samotná konstrukce motoru ovšem byla velmi náročná a vyžadovala přesné měření, řezání materiálů a sestavování jednotlivých částí dohromady.

 

Ve středu 29. května 2024 nastal den D. V Národním technickém muzeu (NTM) totiž probíhal 18. ročník soutěže “Stirlingův motor”, na kterém měl každý tým představit svůj projekt a vysvětlit jeho fungování. Naši práci jsme opravdu pečlivě připravili, vysvětlovali jsme nejen technické detaily, ale například i vlastní technická vylepšení. Porota složená z odborníků z různých technických oborů byla z našeho motoru nadšená a my byli ještě více, když jsme viděli, jak náš motor funguje.

 

Jsme právem hrdí na to, co jsme dokázali a jak jsme spolupracovali jako jeden tým. Tento projekt nám poskytl nejen technické znalosti, ale i zkušenosti s řešením problémů a veřejným vystupováním. Stavba Stirlingova motoru a účast na soutěži pro nás byla obohacujícím zážitkem!

 

Tým Stirling