Úspěchy

Náš student, Jakub Michalski ze třídy 3. B, se v srpnu minulého roku účastnil mistrovství světa v požárním sportu, které se konalo v Chorvatsku. Kuba vyhrál a přivezl si domů cenné kovy!

S dorosteneckým týmem získal zlato v pro hasiče královské disciplíně, právem tak nosí titul mistra světa v požárním útoku. V celkovém hodnocení se pak společně s ostatními reprezentanty v týmu stal vicemistrem světa v požárním sportu pro rok 2021.

V nedávné době Kubovi a dalším úspěšným karvinským sportovcům pogratuloval sám náměstek primátora Karviné, pan Andrzej Bizoń. A my jsme se rozhodli, že pro vás připravíme krátký rozhovor s tímto úspěšným medailistou.

 

Milý Kubo, v prvé řadě ti moc gratulujeme k velkému úspěchu. Mohl bys nám přiblížit, v čem závody na mistrovství světa spočívaly?

Mistrovsví světa obsahuje 4 různé disciplíny. První je výstup na cvičnou věž (startujete se 7,5kg žebříkem a musíte se dostat do druhého podlaží). Druhá je 100 m s překážkami (startujete z bloku, za opaskem máte proudnici, přeskočíte 2 metry vysokou bariéru, vezmete postavené hadice za bariérou, přeběhnete 10 m dlouhou a 120 cm vysokou kladinu, zapojíte středové koncovky, koncovku do rozdělovače, poté koncovku s proudnicí a běžíte do cíle). Třetí disciplína je štafeta 4 x 100 m, která se skládá z domečku, 2m bariéry, hadice s kladinou a v posledním úseku hasíte zapálenou káď. Čtvrtá a královská disciplína je požární útok, který rozhoduje v případě rovnosti bodů. Tato disciplína se běhá v počtu 6 lidí. Musíte zapojit koš do savice, savici do stroje, hadici typu B, rozdělovač, dvě hadice typu C, proudnice a nastříkat 10 l vody do terčů. Účelem je všechny tyto disciplíny zaběhnout samozřejmě v co nejrychlejším čase.

Zní to opravdu velmi náročně. Když ses na soutěž připravoval, tušil jsi, že budeš tak úspěšný a dovezeš si domů zlatou placku?

Jestli jsem tušil, zda dovezeme domů medaili? Tak jistě jsem si přál získat nějakou medaili v individuální disciplíně. S největší pravděpodobností by to byla medaile z disciplíny 100 m s překážkami, protože to byl jeden z hlavních důvodů, proč mě vzali do reprezentace. Za rok 2020 jsem totiž vyhrál v této disciplíně český pohár. Na tréninku reprezentace jsme pak s kluky podle časů tušili, že v útoku bude naše největší síla, a díky němu jsme se i dokázali umístit na celkovém 2. místě.

Jak vypadá příprava na takovou prestižní soutěž?

Jde o celoroční záležitost intenzivního tréninku minimálně 4-5 dnů v týdnu. Příprava začíná v listopadu a končí na konci srpna po MS a MČR. V zimě se specializujete na silový a objemový trénink a postupně se zaměřujete na technickou a atletickou přípravu. Následně už prostě musíte zúročit všechno, co jste v předchozích měsících museli podstoupit, abyste si dokázali dojít pro ten nejlepší výsledek jak pro tým, tak pro vás.

Co tví rodiče říkají na to, že mají doma mistra světa?

Tak celá rodina je na mě velice hrdá. Podporují mě, jak to jen jde, a respektují, že nejsem v době sezóny moc doma. Vědí, že za úspěchem stojí hromada času a úsilí.

Jak ses k požárnímu sportu vůbec dostal?

Oba mí rodiče za mlada také provozovali požární sport za sbor Karviná-Hranice. Když mi bylo 5 let, mamka mě vzala na dětský trénink. V té době mě to chytlo a já u požárního sportu zůstal.

V rozhovoru se zaměřujeme především na požární sport, nás však zajímá, jestli se účastníš i klasických hasičských výjezdů, v rámci kterých zachraňují hasiči nejen majetek, ale i životy?

Já se hasičských výjezdů neúčastním, protože příprava na soutěže je časově náročná a potřebuji ji odtrénovat co nejkvalitněji.

Uvažuješ, že by ses stal profesionálním hasičem?

Určitě ano. Víte, profesionální hasiči mají nejlepší podmínky pro trénování. V Karviné, ale hlavně v Ostravě, mají k tomuto sportu přizpůsobené areály a můžou se přípravě věnovat, pokud není zrovna výjezd, na 110 % J.

Pokud někdo z řad studentů uvažuje o tomto druhu koníčku či dokonce profesi, co bys mu poradil?

Určitě se nebojte vyzkoušet jakékoliv profese, které vás zajímají. Sami si musíte říct, co je ve vašich silách a jestli se v dané profesi chcete rozvíjet na té nejvyšší úrovni. A především záleží, zda vás daná profese bude naplňovat po celý život.

 

Děkujeme, Kubo, za rozhovor a přejeme ti mnoho dalších cenných kovů a životních úspěchů!