SoutěžeÚspěchy

Vojta Šotola se zúčastnil Elektrotechnické olympiády, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze. V prvním kole musí každý soutěžící vyplnit internetový test a odevzdat prezentaci o přihlášené práci. Následně odborná komise vybrala šest nejlepších do finále, které se konalo 27. března 2015 v prostorách ČVUT. Vojta se finále zúčastnil podruhé v řadě, takže zhruba věděl, co ho čeká. Brzo ráno se vydal Pendolínem směr Praha i s přihlášeným elektrotechnickým projektem „Digitronové hodiny“.

V Praze na ČVUT jej čekalo první překvapení, musel zdolat sedm pater prvorepublikovým výtahem Páternoster, což není až tak příjemná jízda. Po úvodní prezenci los rozhodl o tom, že Vojta bude prezentovat jako třetí ze šesti.

V první části soutěžního dne prezentovali své projekty žáci základních škol, i témata jejich projektů byla zajímavá a Vysokorychlostní kamera, Vodní elektrárna, Termokamera a iPhone v jejich podání slibují nástup další technické generace.

Po krátké přestávce a již je na řadě Vojtova kategorie. První student přednáší o Komunikaci USB s AVR jednočipem, druhá práce se zabývá NF zesilovači, třetí je náš Vojta s Digitronovými hodinami, čtvrtý má prezentaci o Robotické videohlavě a poslední o LED kontroledu. Šestý nedorazil.

Krátká přestávka, během které odborná komise hodnotila přednosti jednotlivých prací i prezentační schopnosti studentů, stačila sotva k nadechnutí. A následuje vyhodnocení. Každým vyhlášeným jménem se Vojta blíží ke stupňům vítězů. A následně k prvnímu místu. A když jsme uslyšeli jméno druhého – tedy stříbrného, mohlo se slavit. Vojta zvítězil. Úspěch je o to cennější, že jej získal z téměř 200 účastníků.