Události

Každý rok se studenti i vyučující těší na Den studentů na SPŠ v Karviné, i když tomu tak 2 roky nebylo z důvodu covidu19. V průběhu oslav Dne studentů se prváci pasují na oficiální studenty školy a ve škole probíhá mnoho aktivit.

Jakožto čtvrťák této školy přemýšlím, jak se naší třídě podaří působit jako pořadatelé her, které se budou během tohoto dne hrát, a jak se jim bude v této roli líbit. Zažili jsme to pouze jednou, a to z opačného pohledu, pohledu hráčů, to bylo v prvním ročníku.

Při vstupu do školy si všímám výzdoby, kterou jsme přichystali několik dní předem společně s ostatními pořadateli akce. Jdu si pro stužku, která značí, že jsem jeden z pořadatelů, a mířím do své učebny, jsme celkem 4, naší hrou jsou dostihy a sázky, umístěné ve 4. B v prvním patře.

V tělocvičně, kde studenti čekají, až vše začne, nastupují mladé tanečnice z taneční skupiny NICOLA´S DANCE UNICO (Junioři A, Hlavní A), všechny mají podobné oblečení, stejné šátky na hlavách i boty a tancují za doprovodu remixové country hudby. Po pár minutách tanečnice odchází a nastupují psi, velice dobře vycvičení psi s několika kousky, například přeskakováním přes překážku, procházením tunelem, odrazy od těla svých paniček a poslechem na dálku. Po zaslouženém odpočinku znovu nastupují tanečnice s dalším tanečním číslem, s jejich ladnými pohyby se ale nečekaně rychle přihnal i konec jejich čísla.

Po zdařilých představeních moderátoři ze 4. D Tomáš Peter a Dominik Patola uvádí hosty, bývalé studenty školy, Karolínu Gawlowskou z oboru IT, Martin Šablaturu z oboru elektrotechniky a Dominika Krysku z oboru strojírenství, který v současné době na naší škole také učí. Všichni nás svými slovy povzbuzují v dalším studiu a připomínají nám, že jsme si dobře vybrali školu, která nás připraví pro další studium i pro praxi.

Po jejich slovech odcházíme z tělocvičny, já zpět do 4. B, po cestě nahoru si všímám ostatních aktivit, jako například pink ponku, šipek a florbalu, dokonce zde hraje i DJ, hned u schodů. Jelikož žijeme ve 21. století, nesmíme zapomenout, že technologie jde stále kupředu, dnes se tedy také soutěží na nejmodernějších zařízeních, na počítačích se utkávají ve hře CS:GO, ve virtuální realitě soupeří v Beat Saberu a na konzolích XBOX hrají proti sobě fotbal ve hře FIFA. My ve 4. B už jen čekáme, až se naši hráči dostaví. Přichází jeden po druhém, vybírají si místo a hodem kostkou se rozhoduje o pořadí a barvách panáčků, hra probíhá klidně a mnohem zábavněji, než jsem čekal, žádné trapné ticho vzájemné hádky. Kvůli omezenému času hráče necháváme hrát pouze 50 minut a poté počítáme vydělané peníze, abychom určili vítěze. Postupně končí i další soutěže a vítězové jsou vyhlášeni a odměněni opět před všemi účastníky v tělocvičně.

Tuto školní akci jsem si překvapivě užil, nejen představení v tělocvičně, ale i pozorovat ostatní, jak si akci užívají, mě bavilo a těšilo, je smutné, že kvůli covidu19 se tato akce 2 roky nepořádala.

Jakub Kožík 4.E