Výuka

Naše zážitky z exkurze na ČVUT a u firmy Fanuc

Dnes bych Vám ráda představila naši nedávnou exkurzi na ČVUT v Praze a návštěvu firmy Fanuc, které proběhly ve dnech 26.4. až 27.4. 2023. 

Naše exkurze začala na Katedře informatiky a elektroinformatiky v Praze na ČVUT. Tato katedra je jednou z nejvýznamnějších institucí na poli výuky a výzkumu informatiky v České republice. Studenti se zde učí širokému spektru témat, včetně algoritmů, umělé inteligence, databázových systémů, ale také grafiku, vývoj a návrhy počítačových her a spoustu dalších zajímavostí z této oblasti. Má také velmi silné propojení se soukromým sektorem a spolupracuje s mnoha velkými firmami. 

Během návštěvy se nás ujaly pracovnice PR centra ČVUT, absolvovali jsme prohlídku školy, viděli jsme studenty a učitele v procesu výuky. Ochotné pracovnice naše studenty vtáhly do „života“ školy a odpověděly na zvídavé otázky našich studentů. Také jsme měli možnost setkat se s vyučujícími a seznámit se s pracemi absolventů. Mezi nejzajímavější patřilo programování humanoidních a autonomních robotů, ale také ukázky prací budoucích programátorů her. Naši studenti mohli vidět, že absolventi ČVUT mají úspěšné, finančně dobře ohodnocené a zajímavé uplatnění v praxi. 

Druhý den jsme se přesunuli do firmy Fanuc. Firma patří mezi globální lídry a průkopníky ve výrobě průmyslových robotů a strojů s programovatelným řízením. Jde o japonskou firmu s dlouhou tradicí, která působí v mnoha zemích světa. V Praze má Fanuc své zázemí, které se specializuje na servis, podporu zákazníků, návrhy robotických systémů a školení uživatelů. 

Během naší návštěvy jsme měli možnost vidět, jak pracují roboti, kteří jsou schopni provádět různé úkoly v továrně. Byli jsme fascinováni tím, jak precizně tyto stroje pracují a jak jsou schopni zvládnout složité úkoly. Velkou zajímavostí pražské pobočky Fanuc je jak její architektonické řešení, tak hlavně možnost vidět v „akci“ téměř celé portfolio firmy – od malých kolaborativních robotů, přes CNC stroje, až po největší roboty s nosností přes 2,3 tuny. V neposlední řadě je nutné zdůraznit, že rovněž firma Fanuc má zájem o šikovné absolventy technicky zaměřených škol. 

Celkově se nám exkurze na ČVUT a návštěva firmy Fanuc velmi líbila. Byli jsme ohromeni tím, co jsme se naučili a co jsme viděli. Byla to skvělá příležitost pro naši třídu 3. D, abychom se dozvěděli více o těchto oblastech a viděli je v praxi. Děkujeme ČVUT a Fanuc za jejich pohostinnost a vstřícnost během naší návštěvy.