Angličtina

Dne 14. 9. 2023 SPŠKa hostila v rámci Dnů NATO dvě významné osoby amerického letectva: paní Martinéz, původem z New Yorku, a pana Draka, kteří momentálně působí na letecké základně v Houstonu, Texas.  Paní Martinéz slouží v armádě již 17 let, zatímco její kolega Drake má na vojenském kontě celých 25 let. Oba patří k prestižní CYBER jednotce, která se zabývá komunikací s piloty dronů REAPER. S našimi průmyslováky se podělili nejen o fascinující pohled na svou práci, ale také o osobní příběhy a zážitky.

Setkání započalo prezentací školy, kterou představili sami studenti, aby co nejlépe ilustrovali prostředí, ve kterém studují. Po této prezentaci následovala zajímavá diskuze, během níž byly položeny otázky nejen týkající se vojenské práce, ale třeba i otázky z osobnější roviny. Studenti se tak například dozvěděli, že oblíbeným pivem Draka je právě české pivo a že se rád vrací ke kultovním filmům série Star Wars. Navzdory svým dlouhým pracovním cestám pak oba rádi vzpomínali na pláže na Floridě.

Paní Martinéz a Drake sdíleli také technické detaily o dronu REAPER, včetně jeho ceny, spotřeby paliva, doletu a dosahu signálu. Zvýšená pozornost byla věnována též bezpečnosti těchto zařízení, která hraje klíčovou roli v moderním vojenství. Studenti se dozvěděli, že vojenská škola je náročná pro nováčky, ale s postupem času se zde najde místo pro každého. Jedním z dalších bodů diskuze byla rovněž kybernetická bezpečnost v americké armádě. Téma kybernetických hrozeb se v dnešní době stává stále aktuálnějším a armáda se aktivně zaměřuje na zajištění svých komunikačních systémů proti možným hrozbám.

Celá návštěva byla zakončena prohlídkou školy, během které si hosté vyzkoušeli virtuální realitu, konkrétně virtuální horskou dráhu Roller Coaster. Věrohodnost s reálnou jízdou na horské dráze je ohromila. Setkání s paní Martinéz a Drakem nejen obohatilo zážitky studentů, ale také přiblížilo americké letectvo a jeho práci v rámci dnů NATO, děkujeme.