Exkurze

Třída 2.E se dne 5. 12. účastnila exkurze ve firmě Hansen electric, pobočka Ostrava, kde žáci mohli zhlédnout dva točivé stroje na revizi a zkouškách.

První ze strojů je stejnosměrný motor z dolu ČSM. Na opravách a revizi byl stator, který je na fotkách vidět ve dvou částech, a rotor. Rotor má až 50 otáček za minutu a celý motor pohání důlní těžní stroj. Stejnosměrný motor je původní výrobek ČKD z konce 60. let minulého století a vy si jej můžete prohlédnout na fotkách se studenty a zaměstnanci Hansen electric.

Druhý byl stator generátoru z vodní elektrárny v Gruzii. Vnitřní průměr generátoru byl 4,8 m, vnější něco málo pod 6 metrů. Je to pomaloběžný stroj, který má 148 otáček za minutu a vyrábí napětí o velikosti 6.2 kV. Generátor byl po revizi a budou na něm prováděny zátěžové zkoušky. Po zkouškách bude stator převezen do Gruzie, kde jej budou zaměstnanci Hansen Electric uvádět zpět do provozu, aby opět dodával elektrickou energii pro hlavní město Gruzie. Samotná montáž by měla trvat asi tři týdny, podílet se na ní budou tři pracovníci.

Celá exkurze byla dobrým doplněním výuky v předmětu Elektrické stroje a přístroje.

Mgr. Miroslav Chlubna