Exkurze

Dne 19. ledna 2024 se třída strojařů z 3.B zúčastnila exkurze za poznáním života firmy Ostroj v Opavě, přičemž nechyběla ani literární pouť po stopách Petra Bezruče.

Naše dobrodružství započalo cestou vlakem v brzkých ranních hodinách. Po příjezdu do Opavy jsme se nejprve vydali do firmy OSTROJ, a. s., která se zabývá výrobou například důlních strojů a zařízení, hydraulických válců, hřídelí. Dále, jak jsme se dozvěděli, také konstrukčních prvků do letadel Boeing, nebo automobilového průmyslu. Před samotnou prohlídkou bylo nutné seznámit se s bezpečnostními pokyny a poté mohla začít pochůzka napříč halami. Exkurze nám přinesla mnoho zážitků. Nezapomenutelné pro nás bylo vidět nespočet obřích strojů přímo v akci. Zajímavé bylo vidět proces výroby tažných zařízení pro automobily, a to od přípravy zápustek, přes kování až po finální opracování na CNC strojích.

Po prohlídce firmy jsme měli volný čas na toulky Opavou, v rámci kterých jsme sami poznávali krásnou architekturu, zajímavé parky a mnoho pomníků. Další část programu se pak již konala v Památníku Petra Bezruče, kde jsme si přiblížili život, lásky a tvorbu Petra Bezruče. Měli jsme šanci slyšet jeho hlas při poslechu rozhovoru s jeho sekretářkou, mohli jsme vidět jeho osobní předměty a zaposlouchali jsme se do veršů jeho básní v maďarštině či romštině.

Strojařům z 3.B se exkurze velmi líbila a už se těší na další dobrodružství!

Davor Galijašević, 3.B