ExkurzeVýuka

Ve dnech 4. až 6. října 2023 se žáci třídy 4.D vydali na maturitní exkurzi do Prahy. Hodnocení této akce si můžete přečíst ve vybraných pracích, které sami žáci sepsali v hodinách českého jazyka v rámci opakování k maturitě:

ZPRÁVA I.

Sedmdesát tisíc kroků v Praze

Na začátku října se naše třída vypravila na maturitní exkurzi do historického města Prahy. Třídenní cesta byla pro nás nezapomenutelnou zkušeností, která nás obohatila o nejrůznější znalosti a zážitky. Ty nám pak, doufejme, pomohou uspět u maturitní zkoušky.

První zastávkou bylo pražské hlavní nádraží, dříve známé jako Wilsonovo nádraží, kde se nachází socha Nicholase Wintona. Toto památné dílo představuje hrdinného Brita, který zachránil stovky židovských dětí během druhé světové války. Poté byl čas na to se ubytovat a dále vyrazit do židovské čtvrti, kde jsme navštívili synagogy a židovský hřbitov. Navíc zde byla k vidění i socha Franze Kafky, známého spisovatele pražské německé literatury, která vyzvala k zopakování české meziválečné literatury. Následoval výjezd lanovkou na Petřín, odkud jsme měli ničím nerušený výhled na město a Pražský hrad. Večer byl zakončen návštěvou divadla Studio Dva v centru města, kde jsme zhlédli představení Holky jako květ. Vystoupení bylo o znehodnocování mužských vlastností a o ženských problémech.

Druhý den byl věnován převážně letectví. Navštívili jsme Letiště Václava Havla a získali pohled do světa letectví, jeho fungování a také historie. Byla nám poskytnuta příležitost k pozorování příletů a odletů nejrůznějších letadel, přičemž nás nejvíce oslnil letoun Boeing 747 od společnosti Emirates. „Nejvíce oceňuji pana průvodce za to, jaké podával informace a jak odpovídal na naše otázky,“ uvedl Radim Kotajny. Posléze jsme se vrátili na Pražský hrad a prozkoumali Katedrálu svatého Víta, ze které jsme vyrazili na cestu po jednotlivých částech hradního komplexu. Večerní program nás zavedl do Divadla Na Fidlovačce na představení Muž mojí ženy. Příběh o dvou pánech, kteří byli oddání za stejnou ženu, ale nevěděli o tom, nás velmi pobavil.

Poslední den byl opět věnován kulturnímu dědictví České republiky. Po opuštění ubytování nás čekala prohlídka Stavovského divadla, které mělo neuvěřitelný interiér a ještě zajímavější historii. V hlavním sále se nám nad hlavami rozprostíral strop zdobený zlatem, krásnými malbami a soškami. Divadlo je známo také tím, že v něm působil samotný Wolfgang Amadeus Mozart. V našem putování jsme nevynechali Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje, kde se dva čeští hrdinové Gabčík a Kubiš snažili ubránit jednotkám SS po atentátu na Reinharda Heydricha. Nakonec jsme zavítali do Národního muzea, které se nachází za sochou sv. Václava na Václavském náměstí. V muzeu jsme mohli vidět expozice se zvířaty, nerosty, dějinami, anebo krásný výhled na celou Prahu z kopule.

Po dobu celého studijního pobytu nám byly paní učitelkou Marií Sieberovou podávány dodatečné informace k jednotlivým historickým místům či osobám. Informace byly stručné a zajímavé. Navštívili jsme místa, na která bychom sami nešli. Někteří z nás ani netušili, že tohle vše Praha může nabídnout. V neposlední řadě nám exkurze přinesla mnoho užitečných informací z české historie a kultury. Po prohlídce Národního muzea tak už nezbylo nic jiného, než se vydat na cestu zpět domů s vděkem za nezapomenutelnou třídní exkurzi do Prahy a s pocitem únavy po třech nabitých dnech.

ZPRÁVA II.

Dobrodružství maturantů v centru Prahy

Studenti 4.D z karvinské průmyslové školy se ve dnech 4.–6. října 2023 vydali na maturitní exkurzi do hlavního města České republiky, a to s cílem prohloubit své znalosti historie, kultury a umění. Tato třídenní cesta byla pro všechny nejen poučná, ale i zábavná.

Kulturní a historické dobrodružství začalo prohlídkou Židovské čtvrti a židovského hřbitova. Studenti zde poodhalili bohatou historii nejen Prahy, ale také židovskou historii během 30. až 40. let. Poté se lanovkou vydali na vzrušující Petřín. Tato cesta jim nabídla dechberoucí výhledy na Prahu. Večer pak byli všichni nadšeni návštěvou divadelního představení „Holky jako květ“ ve Studiu Dva.

Druhý den byl rovněž plný dobrodružství a zajímavostí. Studenti se vydali prozkoumat zákoutí pražského letiště, kde museli nejprve projít bezpečnostní kontrolou a testem na drogy. Během průchodu bezpečnostním rámem se některým při pípání zapalovaly lýtka, naštěstí šlo jen o zapomenuté kovové spony u opasků. Poté mohli všichni v poklidu obdivovat přílety a odlety letadel a také letištní hangáry, do kterých běžně lidé nemají přístup. Při procházce Letnou si poslechli povídání o historii místa, kde stála socha Stalina, ale také si všimli neobvyklé červené židle, která se pohupovala na špičce stromu. Asi součást moderního umění… Poté navštívili majestátní Katedrálu sv. Víta a nechali se unášet krásami Pražského hradu. Večer si studenti znovu užili divadelní představení, tentokrát s názvem „Muž mojí ženy“ v Divadle Na Fidlovačce. „Bylo to fakt super, určitě lepší, jak to s ženskýma“, „Nooo, nezaplatil bych za to, ale tak dá se,“ tohle byly reakce několika studentů po představení.

Poslední den exkurze byl věnován duchovním zážitkům. Studenti se vydali do kostela Cyrila a Metoděje, kde navštívili kryptu, ve které se ukrývali atentátníci operace Anthropoid, poté zamířili do Stavovského divadla, ve kterém obdivovali krásy tamějšího sálu, a odtud se vydali do Národního muzea za úžasnými exponáty, kde prohloubili své znalosti o české kultuře a historii.

Exkurzi zakončili návratem domů vlakem s novými znalostmi a spoustou zážitků. Tato maturitní cesta do Prahy zanechala ve studentech nezapomenutelný dojem a obohatila jejich vzdělání o nové pohledy na českou historii, kulturu a umění.