Exkurze

Dne 11. 9. 2015 jsme vyrazili do automobilky Hyundai v Nošovicích. Areál továrny obsahuje lisovnu, svařovnu, lakovnu a linku finální montáže. Když jsme přijížděli, byla vidět velikost všech hal a pozemku, ze kterého jsme byli ohromeni. Viděli jsme obrovské parkoviště se spoustou vozů různých tříd, kamionů, které zásobují automobilku součástkami a v pozadí montážní haly, které se zdají sice malé, ale uvnitř jsou obrovské.

Po příjezdu jsme šli do hlavní budovy, kde byly vystaveny právě vyráběné modely. Měli jsme možnost podívat se na specifikace o daném typu automobilu než nás posadili do kina a pustili úvodní film. Dozvěděli jsme se vše možné i nemožné o Hyundai. Například, jak se stavěly haly, za jak dlouho byly haly a celý areál postaveny, jak se dbalo na to, aby byla stavba co nejekologičtější atd. Místy to budilo dokonce dojem, že Hyundai je nejlepší na světě svou kvalitou a bezpečností .

Když přišla naše průvodkyně, rozdala nám sluchátka a výstražné vesty, které máme při exkurzi nosit a vydali jsme se k autovláčku. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny do dvou autovláčků, kterými jsme projeli jsme všechny haly od lisovny až po finální výrobu. Dozvěděli jsme se zajímavé informace, např. že lisují plechy o tloušťce 0,7 milimetrů nebo že při svařování je karosérie nejdříve omyta slanou vodou, následně zahřátá, pozinkovaná a nalakovaná. Některé mohlo překvapit, že v Hyundai navýšili výrobu a nyní vyrábí 66 aut za hodinu.

Musí se uznat, že v Hyundai mají opravdu dobře sehranou výrobu. Každý zaměstnanec dělá určitou věc na lince a proto jsou schopni poskládat auto opravdu rychle. Vše má své místo a jde vidět, že lpí na čistotě. Dokonce v každé hale byla nástěnka s čestným prohlášením, že zaměstnanci budou dodržovat pravidla i když nemusí, což se mi opravdu líbilo.

(David Smetana 3. D)