Výlety

Dne 28. září jsme se jako třída 4. B Střední průmyslové školy v Karviné vydali do hlavního města republiky na třídenní maturitní exkurzi. Do Prahy jsme cestovali vlakem, po městě jsme se už ovšem přesouvali pouze metrem, tramvají nebo „po svých“. Celé tři dny jsme poznávali známé pražské památky, a dokonce jsme navštívili dvě divadelní představení.

Ze všeho nejdříve jsme jako praví strojaři navštívili Národní technické muzeum, ve kterém bylo k vidění mnoho starých dopravních prostředků, zajímavé byly i expozice hutnictví a hornictví, fotografický ateliér a astronomická expozice. Následně nás naše kroky vedly na Pražský hrad a do Chrámu sv. Víta, kde nás nejvíce zaujala nádherně zdobená mozaika. Po brilantním výkladu paní učitelky Mgr. Marušky Sieberové o komplexu Pražského hradu jsme se poklidnou chůzí dostali přes Karlův most na naši ubytovnu. Zde jsme se vystrojili na divadelní představení s názvem TIK TIK, které se odehrávalo v Komorním divadle Kalich. Tuto komedii jsme si náramně užili a skvěle se pobavili. Poté nás ještě čekaly toulky noční Prahou, kde nás okouzlilo krásně osvícené sídlo prezidenta.

Spánek byl krátký, ale to nám věru nevadilo, jelikož jsme před sebou měli exkurzi do útrob Národního divadla. Paní průvodkyně nám srozumitelně popsala historii a technické vymoženosti celého divadelního komplexu. Po prohlídce divadla, jež bylo vystaveno z darů českého lidu, jsme se prošli do židovského města. V Josefově, jak se také říká této čtvrti, jsme se podívali do nejznámějších synagog. Omámení velice silným zážitkem především z Pinkasovy synagogy, kde jsou všechny zdi popsány jmény zavražděných židů z koncentračních táborů, jsme vyrazili nakupovat. V tomto okamžiku dostal náš spolužák Jakub skvělý nápad: „Zrobim fajne palačinky.” Nakoupil suroviny a následujícího rána usmažil za doprovodu vrchní kuchařky Marušky Sieberové nejméně tucet palačinek. Se vzpomínkou na divadelní představení Věra, které jsme zhlédli minulého večera, jsme si pochutnali na vynikajících palačinkách s nutellou, džemem a šlehačkou. Na závěr exkurze jsme prošli expozicemi Národního muzea a plni zážitků a nově nabytých informací jsme spokojeně vyjeli rychlíkem domů.

Ve vlaku byly v jednotlivých skupinkách prodiskutovány pražské zážitky, okouzlující historické památky a vydařená divadelní představení. Všichni jsme se shodli, že tento výlet byl skvěle zorganizován, za což děkujeme učitelům Mgr. Marii Sieberové a Mariánu Divišovi. Bez nich by tento výlet nestál za nic!!! Děkujeme.

Kobylka, Puczok, Szymczysko, Bocek (4. B)