AngličtinaExkurzeProjekty

Díky projektu Jazykové vzdělávání pro techniky se mohlo 20 studentů SPŠ Karviná vydat na cestu do Londýna. 8denní zájezd se uskutečnil v termínu 25. října – 1. listopadu 2015. Součástí programu byla i výuka anglického jazyka v rozsahu 12 vyučovacích hodin. Ubytování bylo zajištěno v hostitelských rodinách. Program byl opravdu bohatý a studenti měli možnost poznat mnoho významných míst a památek.

Chcete-li se dozvědět o zájezdu více, nepřehlédněte Photostory Daniela Beneše.

Po příjezdu zpět jsme našim cestovatelům položili několik otázek. Zde jsou některé z odpovědí:

Co vás zaujalo či překvapilo cestou do Anglie či zpět?

~ Přístup řidičů, jejich opatrný styl jízdy a obratnost v Anglii a v Londýně.

~ Při cestě zpět z Anglie mě asi nejvíce překvapil tábor uprchlíků poblíž přístavu u francouzské dálnice. Byl velmi rozlehlý a táhl se mnoho kilometrů podél dálnice.

Jak vypadala vaše anglická škola a o čem jste si povídali v hodinách angličtiny?

~ Moderní budova určená pouze pro zahraniční studenty.

~ Do školy jsme vždy jezdili autobusem z meeting pointu a začínali jsme v 9:00. Hodiny probíhaly tak, že jsme si rozdali pracovní listy a vypracovávali je.

~ Povídali jsme si o jídle, práci a popisování člověka.

Co vám nejvíce chutnalo ve vaší hostitelské rodině?

~ Naše rodina pocházela z Pákistánu. Poznali jsme jejich tradice a tradiční jídla. Nejvíce mi chutnaly těstoviny se zeleninou a mletým masem.

~ V jeden den jsme měli rýži a mleté maso, asi na jamajský způsob.

~ Hamburger, který nám připravili poslední noc před odjezdem

Dozvěděli jste se něco o životě své hostitelské rodiny?

~ S paní Sheryl jsme komunikovali večer a říkala nám spoustu věcí o její rodině.

~ Naše hostitelka Majed byla Pákistánka, muslimského vyznání.

~ S hostitelskou rodinou jsme si povídali každý večer, takže jsme se o nich dozvěděli dost informací, například o jejich jamajském původu a blízkých rodinných vztazích.

Co vás v Anglii nejvíce překvapilo?

~ Množství lidí. Bylo to něco neuvěřitelného kolik jich bylo. Snad všude kde se dalo. V obchodech se nedalo pomalu ani hýbat.

~ 60 000 obyvatel vs. téměř 1 000 000. Jezdí se po opačné straně. Vše bylo v něčem nové.

~ Nejvíce mě zarazily anglické ceny, dá se říci že na české benzínové stanici je levnější než v londýnském supermarketu.

~ Začátek vyučování v 9.

~ V Anglii mně překvapilo, že se se mnou mnohdy i obsluha v obchodech pustina do normálního rozhovoru.

~ Ta spousta památek… Nevěřil jsem, že tolik věcí se může vejít do jednoho města.

Co se vám nejvíce líbilo? Nejlepší zážitek?

~ Myslím si, že celkově celý Londýn by měl každý aspoň jednou vidět. Je neuvěřitelný 🙂

~ Asi náš učitel AJ, dále památky a celkově město, přístup lidí, kteří se ihned za vše omlouvají a jsou zdvořilí.

~ Hraní na PS3/Xbox s hostitelskou rodinou.

~ Nejvíce se mi líbilo ve voskovém muzeu samozřejmě. Bylo to nad má očekávání, jelikož jsem nevěděl, že bude následovat i 4D kino.

~ V době našeho pobytu probíhal v Londýně Ragby Word cup.

Které místo byste doporučili rozhodně vidět a proč?

~ Rozhodně Piccadilly Circus,Trafalgar Square a Oxford Street.

~ Určitě bych doporučil navštívit voskové muzeum, Britské muzeum a Trafalgar Square, který pořád žije a všude kolem je spousta míst, které navštívit a nedaleko je dokonce i China Town, takže perfektní místo, odkud se rozprchnout a projít si Londýn.

~ Taky bych doporučoval zajít na fish and chips. Za těch pár liber to opravdu stojí.

~ Celý Londýn je nádherný, ale nejvíc mě dostala vyjížďka lodí po Temži.

~ Kdybych si měl vybrat jen jedno místo, kam bych chtěl v Londýně jít, tak by to bylo znovu museum Madame Tussauds.

Jak jste se pohybovali po Londýně a který způsob dopravy se vám nejvíce líbil?

~ Po Londýně jsme se pohybovali metrem a dost mě ohromilo, jak hluboko se dá ještě jít na stanici.

~ Metro bylo podle mě nejlepší. Bylo rychlé, jezdilo na čas, ale na mě strašně složité.