Soutěže

KRAJSKÉ KOLO NA SPŠka

Střední průmyslová škola v Karviné se již tradičně zapojuje do Prezentiády, což je soutěž prezentačních dovedností, pořádaná studentskou organizací SCG. A co vše musí soutěžící podstoupit? Studenti základních a středních škol mají nejprve za úkol zpracovat prezentaci na zadané téma a poté si, v průběhu několika kol, poměří síly v prezentování s vrstevníky z celého Česka i Slovenska.

Některé školy, mezi které se řadí i Střední průmyslová škola Karviná, dbají na rozvoj měkkých dovedností svých studentů, a proto se aktivně zapojují do Prezentiády a pořádají školní kolo. V tom porota učitelů vybere 4 nejlepší týmy, jejichž prezentace budou zaslány do oficiálního online nominačního kola. 2-3členné týmy, které projdou nominačním kolem, se následně utkají v kole krajském a odborné porotě předvedou, jak moc kreativně zadané téma zpracovaly a jak své myšlenky dokáží odprezentovat před cizím publikem.

Letošní krajské kolo Prezentiády proběhlo na naší škole. V pondělí 8. 4. 2024 se k nám sjelo celkem 7 týmů základních škol ZŠ z Moravskoslezského kraje. Týmy prezentovaly jedno ze dvou témat: „Třešnička na dortu“ a „Bez toho to nepůjde“. 1. místo obsadil tým Zudela (Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín) ve složení: Zuzana Szkanderová, Adéla Cemerková. Děvčata porotu ohromila prezentací o kardiovaskulárním systému a důležitosti darování krve. Je velká škoda, že se soutěže neúčastnila žádná karvinská ZŠ, ale doufáme, že tomu v budoucnu bude jinak.

V úterý 9. 4. 2024 pak proběhlo krajské kolo pro střední školy, kterého se zúčastnilo celkem 11 týmů z Moravskoslezského kraje. Týmy mohly vytvořit prezentaci buď na téma „(NE)možné“, nebo „To je intimní“. Po velmi vyrovnané bitvě obsadil 1. příčku opět dívčí tým, a to tým Fresas (Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba) ve složení: Adéla Křivánková a Thúy Hoai Trinh. Studentky gymnázia divákům i porotě představily problematiku menstruačního cyklu doplněnou o rady, jak toto období lépe zvládat. Z karvinských průmyslováckých vod nás reprezentovaly hned čtyři týmy a musíme dodat, že předvedly perfektní výkony. Bylo znát, že se rozvoji prezentační dovednosti opravdu věnují. Nejlépe se umístil tým Drevokocůri ve složení Baier, Černohorský, Kyml. Kluci berou 2. místo a čekají na případnou divokou kartu.

Vítězové krajských kol společně s několika týmy s divokou kartou se 11. května utkají na grandfinále v Brně, kde se rozhodne o československém vítězi v prezentování. Nezbývá tedy než Drevokocůrům držet pěsti a poděkovat všem zúčastněným za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Tomáš Kovalčík, statutární zástupce ředitelky školy