SoutěžeÚspěchy

Vyšší odborná škola publicistiky Praha pořádala společně s názorovým zpravodajským webem INFO.CZ novinářskou soutěž pro studenty středních škol „Co změní covid“.

Nejlepší práce vybírala odborná porota složená ze zástupců pořadatele, špičkových novinářů a partnerů. Do finále soutěže se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celou republikou.

Velice nás těší, že 2. místo v této soutěži obsadil student prvního ročníku Střední průmyslové školy v Karviné Maxmilián Felix Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru. V článku, který vyšel na INFO.CZ hodnotí jeho práci člen poroty, novinář Vladimír Piskáček, těmito slovy: „Maxmilián do soutěže přihlásil špičkovou interaktivní webovou stránku, která kvalitou obsahu i přehledným zpracováním značně převyšuje i oficiální webovou komunikaci státu“.

Maxmiliána jsme se zeptali na pár zajímavých otázek:

Jak ses o soutěži dozvěděl?

Při běžném ranním scrollování sociálními sítěmi jsem na FB uviděl tuto soutěž a začal přemýšlet, jak nejlépe zadání zpracovat.

Proč ses do soutěže přihlásil?

Nejdříve jsem se podíval na ceny. Všechny z nich mne samozřejmě zaujaly, ale nejvíce stáž u INFO.CZ. Řekl jsem si, že by to mohla být skvělá příležitost, jak posunout můj networking a poznat tak spoustu odborníků a nabýt kvanta zkušeností.

Napadlo tě hned, že vytvoříš webovou stránku?

Ne, moje prvotní úvaha byla zpracování videa/dokumentu, protože mám hodně zkušeností ve video editoringu, bohužel to nevyšlo kvůli technice a nechtěl jsem odevzdat něco, s čím bych nebyl spokojen.

Pro webovou stránku jsem se rozhodl z jednoho prostého důvodu, zatímco ostatní píší články, natáčí informativní videa, nahrávají podcasty, tak můj web obsahuje vše výše zmiňované. Při tvorbě webu jsem přemýšlel, jak udělat web, který by splňoval podmínky soutěže a zároveň byl prospěšný všem lidem v České republice. Proto na mém webu naleznete tři dlaždice před, při, po, přes které se dozvíte můj názor na situaci, v níž jsme se kvůli covidu ocitli.

Kde můžeme tuto webovou stránku vidět?

Výsledek mé práce můžete vidět na webové stránce Koronavirus.jednoduse.cz, odkaz je na sociálních sítích, ale také v samostatné sekci názorového webu INFO.CZ. Jsou zde aktuální statistiky s počtem nakažených v Česku, desatero rad ke koronaviru, samotné téma očkování včetně informativního videa, jak vlastně očkování funguje, a také vyvracení některých mýtů ohledně očkování. Dále se na webu nachází mapa odběrových míst v Česku, pět rad „co dělat, když máte koronavirus doma“ a v neposlední řadě hned v záhlaví webu je funkční tlačítko, které vás přesměruje na web www.mzcr.cz s rezervačním systémem očkování.

Web je velice interaktivní, jaké prvky jsi použil a proč?

Na webu se například nachází 36 plně funkčních tlačítek. Každé má svou opodstatněnou funkci. V záhlaví webu naleznete navigační tlačítka, která vás přesměrují na určitou část webu, kterou chcete zrovna vidět a nemusíte tedy složitě hledat. V záhlaví se také nachází již zmiňované tlačítko pro registraci na očkování. Dále jsem kladl velký důraz na grafickou stránku, kterou každý návštěvník jistě ocení (jedná se o správný výběr fontu písma, barevného schématu, zakomponování animací či videí v pozadí atd.).

Budeš tento web udržovat nebo jej dále rozvíjet?

Momentálně si nejsem úplně jistý, ale statistiky budou stále aktualizované díky upgradu. Mám desítky nápadů, ale budu muset ještě popřemýšlet, jelikož jsem kvůli dalším pracovním povinnostem časově hodně vytížený.

Co ti tato výzva přinesla?

Zkušenosti, desítky dovedností při tvorbě webu, copywritingu, velké množství gratulací, které jsem nečekal a jsem za ně vděčný. Ale těším se, co mi ještě dále přinese stáž v redakci. Věřím, že mi může velmi pomoci v networkingu a díky ní získám hodně nových dovedností.

Gratulujeme Maxovi k výhře a přejeme hodně úspěšných projektů v budoucnosti.