Výuka

Ve středu 4. října 2023 se ve škole ze zasedačky celé dopoledne ozývaly salvy smíchu a bouřlivý potlesk. Mezi studenty totiž přijelo Divadélko pro školy z Hradce Králové. Pár neotřelých divadelníků k nám jezdí již 14 let a opět je přivítalo nadšené publikum a sklidili zasloužené ovace. Ve skoro divadelním maratónu, kdy odehráli 3 představení za sebou, se opět pokusili o nemožné. Vtáhnout studenty do historie divadelnictví, seznámit je s nejznámějšími příběhy z divadelních prken a zároveň ukázat, že divadlo může pobavit i generaci teenagerů. Zároveň zapojili do hry samotné studenty, jejichž talent často předčil očekávání.

Nejdříve se bavili studenti 4. ročníku, ti zhlédli představení Divadelní učebnice, které je provedlo divadlem 20. století. Studenty rozhodně zaujaly ukázky divadla Semafor, Osvobozeného divadla, ukázky z jednoaktovky Václava Havla Chyba, ze hry Balada pro banditu, ale největší ohlas určitě získala ukázka ze hry Divadla Járy Cimrmana Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Studenti třetího ročníku se zase bavili vtipem Voskovce a Wericha, ukázky z West pocket revue, Golema, Fata morgany, ale zejména politická satira Nebe na zemi, která v tehdejší době poukazovala na fanatismus rostoucího fašismu, ale dnes je možno tuto hru chápat moderně jako výsměch manipulaci a slepé důvěře.

Studenti 1.ročníku se v posledním představení v řadě seznámili se základními divadelními žánry. Sledovali Othellovo škrcení Desdemony, podstatu Oidipova provinění, smáli se rytíři Hadriánovi z Římsů i scéně semaforské Polednice, ve kterých excelovali jejich spolužáci.

Dopoledne plné divadla studenti hodnotili pozitivně a už se těší na další setkání s divadlem. A kdy to bude? Na jaře přijede divadelní společnost za studenty 2.ročníku.