Výuka

V pátek 24. 6. 2022 se v dopoledních hodinách vybrané třídy zúčastnily workshopu s názvem „Zachraňte prázdniny“, který vytvořil tým Fakescape.

Během jedné vyučovací hodiny se zúčastnění naučili, jak rozpoznat fake news a dezinformace. Po celou hru žáky doprovázel průvodce, který jim vysvětlil vše potřebné, s jeho pomocí se žáci například seznámili se základními pojmy současné publicistiky. Především si však zkusili, co obnáší novinařina, a to formou hry, kdy se proměnili na novináře pátrající po politikovi, který prohlásil, že chce zrušit letní prázdniny.

Hra se všem velmi líbila. Důležitá byla spolupráce v týmech, ale nutné bylo také udržet pozornost, jelikož většina úkolů byla založena na tolik neoblíbeném, avšak potřebném, čtení s porozuměním. Workshop proto vnímáme jako povedený, žáci si upevnili znalosti a dovednosti, které jistě využijí v jejich orientaci v současném mediálním světě plném nejrůznějších pravdivých i nepravdivých informací.

Davor Galijašević, 1.B

Zpovědi žáků z 1. B:

„Celá hra se mi velice líbila. Je to pro mě obrovská zkušenost do budoucna. Velice jsem si hru užil a doufám, že si brzy něco podobného zopakujeme.“

„Workshop mě velmi zaujal. Dozvěděl jsem se věci, o kterých jsem ještě neslyšel. V budoucnu bych si chtěl zkusit práci novináře a odhalit nějaké FAKE NEWS.“